Olej do narzędzi pneumatycznych – jak wybrać odpowiedni?

olej do narzędzi pneumatycznych

Prawidłowa praca narzędzi pneumatycznych jest możliwa tylko po ich nasmarowaniu odpowiednim olejem. Takie produkty smarne muszą być do nich ściśle przystosowane. Wyjaśniamy, czym się kierować przy ich wyborze.

Smarowanie narzędzi pneumatycznych – dlaczego jest tak ważne?

Najważniejszy cel smarowania tego typu narzędzi to minimalizowanie tarcie pomiędzy powierzchniami, które znajdują się w ich wnętrzu. Brak takich praktyk może skutkować zatarciem, a co za tym idzie koniecznością zakupu nowego sprzętu. W takich przypadkach naprawa bywa czasochłonna, kosztowna, a często nieopłacalna. Ponadto, umiejętnie dobrany i stosowany olej do narzędzi pneumatycznych pomaga w usuwaniu wody znajdującej się w ich mechanizmem. Kolejny zaleta ich stosowania to możliwość pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń osadzających się między powierzchniami.

Jak wybrać olej do narzędzi pneumatycznych?

Omawiany rodzaj oleju powinien wykazywać znaczne właściwości ochronne oraz zapobiegać szybkiemu zużyciu poszczególnych elementów narzędzi. Produkty smarne mają zabezpieczać przed szkodliwym działaniem temperatury i wilgoci, a zatem przed powstawaniem rdzy i korozji. Olej do narzędzi pneumatycznych nie powinien rozpuszczać wody. Poza tym, należy stawiać na produkty smarne charakteryzujące się odpowiednią lepkością, co ma przełożenie na dobra przyczepność do powierzchni. Ponadto, takie oleje nie mogą się pienić i warto, aby nie emulgowały wody. Produkty spełniające te kryteria będą zapewniały dłuższą trwałość narzędzi pneumatycznych i zmniejszą ryzyko konieczności ich naprawiania lub wymiany.