Oświetlenie zewnętrzne domu może stworzyć niepowtarzalny klimat wokół posesji, a także atrakcyjnie doświetlić podjazd lub przydomowy ogród. Tradycyjny świetlik lub naświetlacz z czujnikiem ruchu zamontowany przy drzwiach wejściowych, to zdecydowanie nie to samo, co dobrze dobrane oświetlenie na zewnątrz domu. Jakie rodzaje lamp warto zainstalować przed domem, aby były funkcjonalne, dekoracyjne, a także energooszczędne? Podpowiadamy!
Oświetlenie zewnętrzne domu – dlaczego jest ważne?
Instalacja zewnętrznego oświetlenia z pozoru może wydawać się zbędną i kosztowną fanaberią – ostatecznie, poruszając się w ciemności zawsze możemy posiłkować się latarką, w którą wyposażony jest niemal każdy smartfon lub breloczek samochodowy. Dlaczego warto zainwestować w lampy zewnętrzne? Oto kilka powodów:
- łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się po posesji po zmierzchu;
- większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad terenem posesji;
- efektowny wygląd posesji po zmroku.
Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne domu?
Projekt i montaż lamp do ogrodu i budynku, można zlecić profesjonalnej firmie lub zainspirować się propozycjami zaczerpniętymi z Internetu. W każdym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Oświetlenie zewnętrzne powinno przede wszystkim składać się z lampy przy furtce oraz przy bramie wjazdowej, lampy przy podjeździe, kinkietów przy schodach oraz lampy przy drzwiach wejściowych. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na jego klasę szczelności, czyli ochrony przed pyłem i wodą. Lampy wyposażone w czujniki ruchu oraz zmierzchu sprawią, że ręczne włączanie lub wyłączanie oświetlenia nie będzie konieczne. Duże znaczenie dla efektu oświetlenia wokół domu ma również barwa podświetlenia, od chłodnego światła o niebieskawym zabarwieniu, po ciepłą barwę w odcieniach żółci.
Jakie źródło światła wybrać do oświetlenia domu?
Równie ważne co wygląd reflektorów oraz barwa światła, jest samo źródło światła. Lampy zewnętrzne można podzielić pod tym względem na trzy kategorie:
Lampy na zewnątrz LED
Oświetlenie LED jest energooszczędne, estetyczne, a przede wszystkim uniwersalne, więc świetnie sprawdzi się w każdej przestrzeni i w różnych stylach domów. W przypadku ogrodów częściej wybierane jest światło o zimnym zabarwieniu, przypominające naturalne światło księżyca – ogród wygląda bardziej naturalnie i nieco tajemniczo. W przypadku budynków barwa światła w odcieniach bieli i żółci daje poczucie ciepła i przytulności.
Oświetlenie solarne
Zasilane energią słoneczną zewnętrzne oświetlenie solarne przeżywa rozkwit nie tylko ze względów ekologicznych
, ale również dekoracyjnych. Wśród modeli lamp solarnych znajdziemy wbijane latarenki, girlandy zmieniające kolory, reflektory, kinkiety, kule oraz oprawy najazdowe. Ich niewątpliwą zaletą jest brak przewodów i możliwość przestawienia w dowolne miejsce w zależności od potrzeb i upodobań.Oświetlenie halogenowe
Halogeny zaliczane są do oświetlenia o długiej żywotności i wytrzymałości. Świetnie sprawdzą się do oświetlania drzwi wejściowych i bram, zwłaszcza jeśli lampy wyposażone są w czujniki ruchu lub zmierzchu.
Ogrodowe kule, reflektory, kinkiety i lampy zewnętrzne to ważne elementy aranżacji posesji. Oryginalne i pomysłowe rozplanowanie lamp ogrodowych z pewnością będzie nie tylko praktyczne, ale też efektowne.