Jakie powinno być oświetlenie łazienkowe?

oświetlenie łazienkowe

Łazienka wbrew pozorom jest jednym, z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu lub mieszkaniu. To właśnie tam relaksujemy się podczas wieczornej kąpieli lub prysznica, ale również każdego ranka szykujemy się do wyjścia. Wobec tego, że rzadko kiedy łazienka dysponuje dodatkowymi oknami, niezwykle ważne staje się jej odpowiednie doświetlenie. Z tego też powodu, warto poświęcić dłuższą chwilę na jego dobranie, by zapewnić sobie maksymalny komfort. Tak więc jakie powinno być oświetlenie łazienkowe?

Oświetlenie łazienkowe- najważniejsze kwestie

Wybierając oświetlenie łazienkowe (warto zajrzeć m.in. na stronę https://www.elampy.pl/lampy-do-lazienki) z pewnością nie jest tajemnicą fakt, że ma być ono wodoodporne. Niemniej jednak warto również wybierać takie modele, które są odporne na ewentualne osadzanie się pary wodnej, która może znacznie zmniejszyć siłę poświaty. Co więcej najlepiej wybierać oświetlenie łazienkowe, które dopasowane jest do rozmiarów łazienki. W przypadku niewielkich łazienek idealnie sprawdzą się:

  • oświetlenie w formie oprawek halogenowych 
  • oświetlenie w formie lampy zwarcie przylegającej do sufitu

W ten sposób będzie można optycznie powiększyć wnętrze. W przypadku dużych łazienek , śmiało można decydować się na wiszące lampy i żyrandole. 

Czy lampa sufitowa w łazience wystarczy?

Oświetlenie łazienkowe, składające się jedynie z lampy sufitowej z pewnością nie będzie kompletne. Warto zadbać o dodatkowe oświetlenie punktowe, który umieszczone zostanie przede wszystkim nad lustrem. Dzięki temu znacznie ułatwimy sobie poranne przygotowania do wyjścia, a także zadbamy o estetyczny wygląd łazienki. Warto zamontować również taśmy LED, przy progach szafek, wówczas łazienka będzie prezentować się jeszcze bardziej imponująco.