Jak wykonać posadzkę żywiczną?

Posadzki żywiczne od wielu lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Wykonuje się je zazwyczaj w obiektach komercyjnych i przemysłowych, ale również w prywatnych domach.

Czym jest posadzka żywiczna?

Charakteryzują się wysoką odpornością chemiczną i trwałością. Jednocześnie są bardzo łatwe w czyszczeniu, dlatego konserwacja nie sprawia żadnych problemów. W sprzedaży są dostępne różne kolory oraz wersje wykończeniowe. Warunki w jakich posadzka żywiczna będzie eksploatowana mają kluczowy wpływ na wybór metody. W przypadku powierzchni wewnętrznych można zastosować powłoki poliuretanowe oraz powłoki epoksydowe. Powierzchnia zewnętrzna jest narażona na promieniowanie UV, dlatego stosuje się elastyczne powłoki poliuretanowe, które są na to odporne. Warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób eksploatowane są posadzki mineralne. Szczególnie ważna jest odpowiednia jakość podłoża, która powinna mieć 25 MPa wytrzymałości na ściskanie. Trzeba również pamiętać, żeby podłoże było idealnie równe.

Przygotowanie podłoża

Niestety na cienkiej posadzce żywicznej są widoczne wszystkie niedoskonałości. W podłożu należy wykonać też szczelną hydroizolację, ponieważ układy żywiczne z reguły nie przepuszczają pary wodnej. Brak takiej izolacji może skutkować zniszczeniem posadzki, dlatego koniecznie trzeba o niej pamiętać. Warto również zwrócić uwagę na wilgotność podłoża, która nie powinna być większa niż 4%. W przypadku wilgotności, która nie przekracza 6% poleca się stworzenie ze specjalistycznej żywicy powłoki odcinającej. Jeżeli chodzi o podłoże pod posadzkę żywiczną to najczęściej wykorzystuje się beton. Należy jednak pamiętać, żeby mechanicznie oczyścić powierzchnię betonu. W tym celu można przeprowadzić śrutowanie lub frezowanie. Chodzi o to, żeby usunąć wszystkie osłabione warstwy oraz zabrudzenia. Trzeba wygładzić dokładnie wszystkie zagłębienia.

Źródło: Budujmy.eu