Klej do gwintów – o czym pamiętać przed zastosowaniem?

klej do gwintów

Jest on niezbędny przede wszystkim w przypadku zabezpieczenia śrub, ponieważ zmniejsza ryzyko ich poluzowania się oraz odkręcenia. Aby spełnił on oczekiwania, warto wiedzieć na jego temat nieco więcej, by podczas stosowania nie pojawiły się niepotrzebne komplikacje.

Jak działa klej do gwintów?

W kwestii kleju do gwintów z pewnością trzeba mieć na uwadze przebieg utwardzania, ponieważ zaczynają one zastygać w chwili dotknięcia z metalem, a także po odcięciu dopływu powietrza. Należy dokładnie czytać instrukcję, ponieważ sam czas zależny jest od produktu oraz producenta, co na pewno zostało opisane lub podane na opakowaniu. Mogą one zasychać wolniej przy zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze oraz w przypadku stopu metalu – https://melkib.com/pl/c/Zabezpieczenie-gwintow/140.

Jakie są rodzaje kleju do gwintów?

klej do gwintów

Warto wiedzieć, że wśród rodzajów klejów do gwintów można wyróżnić trzy rodzaje, a są to:

  • lekkie (łatwo demontowalne) – stosowane przy zabezpieczaniu gwintów przed odkręceniem, lecz wyłącznie jeśli mechanizm nie jest narażony na drgania lub wibracje. Po zastygnięciu można odkręcić element za pomocą zwykłych narzędzi.
  • średnie (średnio demontowalne) – w porównaniu do lekkich mogą być stosowane przy drganiach oraz wibracjach, dlatego bez problemu można go użyć przy urządzeniach mechanicznych, takich jak np. kosiarka.
  • mocne (trudno demontowalne) – łączą dwa materiały na długi okres czasu, dlatego powinny być używane wyłącznie na urządzeniach, których nie zamierza się odkręcać w najbliższym czasie.