Stacje ładowania samochodów elektrycznych – podział

Elektro

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Kierowcy doceniają fakt, że są to pojazdy ekologiczne i nowoczesne. W Polsce powstaje coraz więcej stacji ładowania aut elektrycznych, które zapewniają komfort właścicielom takich samochodów. Jak działają stacje ładowania samochodów elektrycznych? Co warto o nich wiedzieć?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Baterie samochodowe w tym wypadku są ładowane za pomocą prądu stałego. Większe stacje ładowania wtłaczają prąd stały bezpośrednio do baterii, natomiast mniejsze ładowarki mogą być zasilane prądem z gniazdka elektrycznego. Następnie jest on przekształcany na prąd stały przez inwerter w naszym pojeździe. Trzeba wiedzieć, że najprostsze modele ładowarek regulują jedynie moc ładowania. Sprawdźmy, jak wygląda podział stacji ładowania aut elektrycznych. 

stacje ładowania samochodów elektrycznych (STARE)

Podział stacji ładowania aut elektrycznych

Jak już wiemy, auto elektryczne może ładować z użyciem prądu przemiennego AC i stałego DC. To wskazuje, że mamy dwa gniazda lub jedno specjalne, które wykorzystamy na dwa sposoby. Nie bez znaczenia jest to, że ładowanie przemiennym prądem jest powolne. Jest to związane z faktem, że trzeba pamiętać o przekształceniu w prąd stały. Zaletą jest to, że z takiej propozycji skorzystamy w każdym domu. Tutaj wyróżniamy następujące standardy złącz:

  • Type 1- to stare wtyczki i gniazda, jaki nie mogą być zasilane przez trójfazowy prąd. 
  • Type 2 – to nowocześniejszy standard, gdzie źródłem prądu może być prąd jednofazowy i trójfazowy. W efekcie dochodzi do podniesienia mocy maksymalnej. 

Znacznie szybciej przebiega ładowanie prądem stałym, gdzie energia płynie z superchargera bezpośrednio do baterii w aucie. Aktualnie istnieją dwa standardy złącz: CHAdeMO (super szybkie ładowanie) i CCS (jeszcze wyższa szybkość ładowania). 

Stacje ładowania samochodów elektrycznych sprawiają, że możemy w podróży doładować swoje auto elektryczne, zachowując komfort i bezpieczeństwo. Nie od dziś wiadomo, że tzw. elektryki to pojazdy przyszłości, które dają wiele możliwości. Docenić trzeba przede wszystkim to, że pozwalają dbać o ekologię i są niezwykle nowoczesnymi pojazdami.