Czym są i co dają szelki bezpieczeństwa?

Czym są i co dają szelki bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa to produkt doskonale znany w wielu pracach. Nie jest tajemnicą, że takie środki ochrony indywidualnej dbają o bezpieczeństwo danych osób. Zazwyczaj są stosowane przez pracowników na wysokościach, gdzie występuje zagrożenie upadkiem. Stanowisko trzeba zatem wyposażyć w odpowiednie zabezpieczenia. Odpowiednie zastosowanie sprzętu tego typu sprawi, że możemy wygodnie i sprawnie wykonywać pracę. Czym cechują się szelki bezpieczeństwa? Co warto o nich wiedzieć?

Najważniejsze cechy szelek

Pamiętajmy o tym, że szelki bezpieczeństwa mają na celu zniwelować ryzyko upadku z wysokości. Powinny one posiadać znak CE i spełniać wymogi określone w danych normach. Jeśli chodzi o budowę, prezentują się podobnie do uprzęży wspinaczkowej. Posiadają taśmy, opasujące uda i pętle, zakładane na ramiona. Całość jest złączona ze sobą na plecach, natomiast po założeniu szelki są spinane uprzężą (na wysokości piersi). Możemy liczyć na regulowane klamry, dzięki czemu dopasujemy szelki do swoich potrzeb. Gdzie można kupić takie produkty? Okazuje się, że bardzo chętnie stawiamy na zakupy w internetowym sklepie: https://www.bhp-gabi.pl/k34,ochrona-przed-upadkiem-szelki-bezpieczenstwa.html. Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie doskonałą jakość i atrakcyjne ceny produktów. 

szelki bezpieczeństwa czarno zielone

Szelki bezpieczeństwa

Warto wiedzieć, że szelki bezpieczeństwa różnią się między sobą zastosowaniem i konstrukcjami. Budowa jest zależna od wykonywanej prace. Najprostsze są modele z zaczepem piersiowym lub grzbietowym. Poza tym, na rynku znajdziemy także wersje z obiema wersjami, odznaczające się szerokim zastosowaniem. Niezwykle ceniony jest sprzęt z pasem biodrowym. Po bokach znajdują się uchwyty, pozwalające zamocować linki w trakcie pracy w podparciu. Co ciekawe, producenci oferują też szelki z pasem i punktem asekuracyjnym do pracy w podwieszeniu. Taka propozycja sprawdzi się do wykonywania pracy z użyciem technik alpinistycznych. 

Opublikowano w BHP