Błędy, popełniane przez początkujących w toczeniu CNC

toczenie CNC

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z toczeniem CNC, jest duża szansa, że popełniasz jakieś błędy. To jednak może być pomocne – w przeciwnym razie nowicjusze nie byliby tak chętni do nauki. Dobra wiadomość jest taka, że gdy już poznasz pięć najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących w toczeniu CNC i zaczniesz ich unikać, postępy w nauce i zwiększenie wydajności staną się o wiele łatwiejsze. Przyjrzyjmy się najczęstszym problemom, jakie napotykają początkujący i jak ich unikać.

Brak znajomość oprogramowania maszyn do toczenia CNC

Pierwszym błędem, jaki popełnia większość początkujących użytkowników, toczenia CNC na maszynie jest nieznajomość oprogramowania używanego do sterowania maszyną. Jest to zrozumiałe, ponieważ nowa maszyna może być myląca i przytłaczająca. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to nauczyć się podstawowych funkcji swojej maszyny. Od tego momentu możesz rozwijać te umiejętności i poznawać funkcje oprogramowania w miarę postępu prac. Im bardziej jesteś zaznajomiony z maszyną, tym mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów

toczenie CNC

Maszyny do toczenie CNC nie jest ustawione poprawnie

Jest to problem, który można naprawić przy odrobinie czasu. Jednak przekonasz się, że wiele początkujących osób nie chce włożyć wysiłku, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo ustawić maszynę i program. Mimo że powinno to zająć mniej niż godzinę, prawidłowe ustawienie maszyny może być czasochłonne i frustrujące. Jeśli masz problemy, szukać pomocy w Internecie lub poprosić znajomego użytkownika toczenia CNC o pomoc.

Należy również upewnić się, że maszyna jest ustawiona prawidłowo dla konkretnego zastosowania. Na przykład:

  •  ploter piórowy może wymagać ustawienia do rysowania linii, 
  •  maszyna CNC do drewna może wymagać ustawienia do obróbki drewna.
Opublikowano w BHP