Do czego służy klej błyskawiczny?

kleje błyskawiczne

Klej błyskawiczny jest przezroczystym klejem szybkowiążącym. Występuje zarówno jako rzadka, jak i gęsta oraz średnio gęsta ciecz, a także galaretowata substancja. Klej ten nazywany jest sekundowym i najlepiej łączy materiały w temperaturze pokojowej. Jest on bardzo odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury oraz na wilgoć. Warto mieć na uwadze, iż ma ostry zapach i jest bardzo szkodliwy dla błon śluzowych i oczu. Klej cyjanoakrylowy, bo tak fachowo nazywa się klej błyskawiczny, jest klejem uniwersalnym Tak naprawdę klei on wszystko i nie ma problemu także ze sklejeniem teflonu.

Co można kleić klejem błyskawicznym?

Kleje błyskawiczne zastygają w kilka sekund, dlatego też wykorzystywane są powszechnie w przemyśle. Kleić tym klejem można przede wszystkim metale, gumy, drewna oraz szkła i ceramikę. Ponadto dzięki klejom błyskawicznym klejenie skóry czy papieru nie będzie stanowić żadnego problemu. Zaletą klejów błyskawicznych jest to, ze znakomicie sklejają również tworzywa sztuczne. Jednakże ich popularność wzięła się z tego, że jak żaden inny klej potrafią skleić bardzo trudne do sklejenia materiały. Dzieje się tak za sprawą zastosowania aktywatorów.

Kleje błyskawiczne występują w postaci żelu, co w znaczący sposób ułatwia scalanie. Kolejną niewątpliwą zaletą tego typu kleju jest to, iż jest on w stanie skleić ze sobą materiały o różnych właściwościach.

kleje błyskawiczne

Produkt ten jest przede wszystkim wygodny w użyciu, a także bardzo odporny na temperatury do 100 stopni Celsjusza. Nie możemy także zapominać o takich zaletach kleju błyskawicznego jak: wysoka wytrzymałość, szybkie utwardzanie, ekonomiczne zużycie, wysoka trwałość oraz czyste i mało widoczne spoiny.

Rodzaje kleju błyskawicznego

Na rynku dostępne są takie rodzaje kleju błyskawicznego jak: etylowy, metylowy, propulowy, butylowy i alkoksyetylowy.