Kratka ściekowa – typy i rodzaje

Kratka ściekowa jest jednym z elementów całego systemu odprowadzania wody. Odprowadzanie wody jest bardzo ważnym procesem. Chroni przed zaleganiem wody, a co za tym idzie, przed rozwojem grzybów i pleśni niebezpiecznych dla zdrowia. Kratki ściekowe przydają się w wielu różnych miejscach, jak m.in.: w łazienkach, magazynach, garażach, sklepach etc. 

Jak wybrać odpowiednią kratkę ściekową?

Pierwszą i decydującą rzeczą przy wyborze kratki ściekowej jest miejsce, w którym zamierzamy ją zamontować. Od tego zależy rodzaj kratki i w ogóle całego systemu odprowadzania wody.

Innym ważnym czynnikiem będzie stopień higieny, jaki jest wymagany w danym miejscu. Dla przykładu w restauracji i na basenie będzie on zupełnie inny niż we własnej łazience, czy garażu.

Trzeba również zwrócić uwagę na ilość zrzutów wody i ich częstotliwość. Jeśli zrzuty wody będą odbywały się z wielu miejsc, można skorzystać z liniowego systemu odwodnienia. Gdy dużo wody będzie zrzucane z jednego miejsca, dobrym rozwiązaniem może być system punktowy. Warto również zaplanować ile będzie potrzeba założyć odpływów.

Ważny jest również sam ruszt, który powinien być nierdzewny i w niektórych miejscach odporny na różne obciążenia. 

Cena jest również istotną kwestią, jednak zanim zwróci się na nią uwagę, dobrze najpierw przemyśleć wszystkie powyższe elementy, by to nie cena a bezpieczeństwo, higiena i miejsce były decydujące.

Kratka ściekowa z syfonem suchym i mokrym

Syfon suchy w kratce ściekowej jest idealny do miejsc, w których rzadko pojawia się woda, jak np.: w garażu, czy piwnicy. Ruchoma klapka wpuszcza wodę i zamyka się, dzięki czemu zatrzymuje zapachy wewnątrz.

Kratkę z mokrym syfonem montuje się w miejscach, gdzie wody jest znacznie więcej, jak np.: w łazienkach. W takiej kratce zbiera się woda i to ona stanowi naturalną barierę dla mogących wydostać się zapachów.