Agrowłóknina – dlaczego warto ją stosować?

Agrowłóknina stanowi częsty widok w polskich ogrodach. Umożliwia komfortowe układanie rożnego rodzaju warstw dekoracyjnych. Podpowiadamy, jakie są jej zalety i na co uważać przy jej stosowaniu.

Agrowłóknina – najważniejsze informacje

Agrowłóknina to produkt wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego jakim jest polipropylen. Konstrukcja omawianego materiału pozwala na przepuszczanie powietrza, wody oraz cennych składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Występuje w kilku wariantach, a ich wybór jest zależny od celu zastosowania. Najważniejsze zalety stosowania agrowłókniny to:

agrowłóknina
  • powstrzymywanie rozwoju niepożądanych chwastów,
  • łatwe utrzymanie rabaty w czystości,
  • ochrona korzeni roślin przed niskimi temperaturami,
  • utrzymanie wilgoci w podłożu,
  • przyśpieszanie wegetacji roślin,
  • ochrona wrażliwych warzyw i owoców przed zabrudzeniem.

Jak stosować agrowłókninę?

Agrowłóknina jest dostępna w kilku kolorach, a ich wybór jest zależny od rodzaju zastosowania. Opisywany materiał w czarnym kolorze jest przeznaczony do ściółkowania gleby. Gramatura tego rodzaju agrowłókniny stanowi skuteczną zaporę przed rozwojem chwastów. Można ją kształtować wedle swoich indywidualnych potrzeb. Może być stosowana pod uprawę truskawek oraz jako podłoże pod grys, korę lub ozdobne kamiennie. Ponadto sprawdzi się warstwa ochronna dla iglaków. Agrowłóknina w biały kolorze ma za zadanie chronić rośliny przed wiatrem oraz niskimi temperaturami. W zależności od grubości gramatury można ją stosować w zimie oraz wczesną wiosną. Kolejnym rodzaje agrowłóknin są te występujące w zielonym lub brązowym kolorze. Mają spełniać podobne zadania do swojej czarnego odpowiedniczki, ale są od niej nieznacznie cieńsze. Zielona agrowłóknina jest stosowana w ogrodach, działkach, tarasach oraz balkonach.