Farba elewacyjna – właściwości

farby

Do malowania ścian zewnętrznych wykorzystuje się farby elewacyjne. Jest to bardzo ważny element wykończeniowy budynku. Z tego powodu farba elewacyjna stosowana jest do wykończenia tynków mineralnych bądź do odnowienia elewacji, na przykład w wyniku większych zabrudzeń, powstawania plam czy przebarwień. Warto dowiedzieć się, jakie właściwości posiada farba elewacyjna i do czego jest przeznaczona.

Farba elewacyjna – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej farby elewacyjnej będzie wpływało na trwałość elewacji

, a kolor powłok będzie decydował o wyglądzie – często będzie podkreślał walor estetyczny danego budynku. Farby elewacyjne odporne są na wodę, wilgoć, promieniowanie UV, mikroorganizmy czy wszelakie zarudzenia. Ponadto mają także wiele walorów dekoracyjnych. Będą nadawać elewacji oczekiwanej kolorystyki, a także powinny przywrócić pierwotny wygląd powierzchni.

Jakie mają zastosowanie farby elewacyjne?

W obecnych czasach farby elewacyjne stosowane są głównie do malowania elewacji budynków. Można je podzielić na trzy zasadnicze grupy, w zależności od przeznaczenia, a także wszelakich właściwości farby. Na rynku dostępne są farby fasadowe, egalizacyjne, a także elastyczne. Warto podkreślić, że farby fasadowe często nazywane są elewacyjnymi. Jest to zdecydowanie najczęściej używany rodzaj farb przeznaczonych głównie do malowania zewnętrznych ścian danych budynków. Należy pamiętać o tym, że są to typowe farby używane do malowania otynkowanych ścian. Tego typu farby nakładane są niezależnie od tego, czy dany budynek jest ocieplony, czy nie. Jeśli mowa o farbach egalizycyjnych, to jest to materiał, który służy do wyrównywania różnic w odcieniach poszczególnych fragmentów elewacji budynki. Trzeba też wspomnieć o tym, że stosowane są głównie do malowania dekoracyjnego. Farba elewacyjna powinna pochodzić od sprawdzonego producenta.