Niezwykłe właściwości pianki poliuretanowej

Właściwa izolacja budynków to gwarancja stałej temperatury przez cały rok. Dzięki niej poprawia się także izolacja akustyczna, a wnętrze chronione jest od wilgoci, i co za tym idzie, również od uciążliwych i szkodliwych pleśni i grzybów. Podstawowe materiały budowlane to jednak za mało, dlatego stosuje się do izolacji również piankę poliuretanową.

Właściwości pianki z poliuretanu

Jest to produkt, który powstaje z dwóch surowców, które pozyskiwane są z surowej ropy naftowej. Jest to izocyjanin oraz poliol. Dzięki specjalnym dodatkom takim jak katalizatory, środki spieniające oraz stabilizatory zachodzi reakcja chemiczna, której efektem jest właśnie pianka poliuretanowa. Jej głównymi zaletami są wysokie właściwości termoizolacyjne oraz doskonała przyczepność do powierzchni pionowych oraz poziomych, które mogą odznaczać się różną porowatością. Nic wię dziwnego, że jest powszechnie stosowana jako dodatkowy element izolujący i chroniący przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć. Dostępne na rynku pianki mogą mieć dwojaką postać:

– otwartokomórkową
– zamkniętokomórkową.

Mają one nieco inne zastosowanie.

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa jest sztywna, wytrzymała i odporna na działanie wody, dlatego najczęściej stosuje się ją na zewnątrz budynków oraz tam, gdzie mamy do czynienia z większą wilgotnością. Otwartokomórkowa ma zastosowanie wewnątrz budynków. Z ich pomocą każdy budynek zyskuje na zdecydowanie lepszej izolacji termicznej, a dzięki temu jest również dobrze zabezpieczony przed działaniem pleśni czy grzybów. Ma ona również pozytywny wpływ na izolację akustyczną. Nic więc dziwnego, że powszechnie stosowana jest przede wszystkim w budownictwie oraz pracach wykończeniowych. Świetnie łączy się z różnymi powierzchniami i może być po utwardzeniu obrabiana, np. szlifowana czy malowana.