Dlaczego warto kupić klej do łożysk?

klej do łożysk

Na półkach sklepów z chemią budowlaną znajduje się coraz więcej marek kleju do łożysk, a substancja ta jest chętnie kupowana przez zdecydowaną większość mechaników. Nic w tym dziwnego, w końcu łożyska są obecnie praktycznie wszędzie, od części samochodowych aż po ogromne maszyny przemysłowe. Tylko po co kupować specjalny klej do ich montażu?

Klej anaerobowy – niezwykły klej do metali

Klej do łożysk, klej do metali, klej do gwintów… Wszystkie te imiona przypisuje się klejowi anaerobowemu, czyli specjalnej substancji, która wykazuje swoje właściwości dopiero po skropleniu nią metalowej powierzchni. Chodzi tutaj konkretnie o jony metalu, których obecność prowadzi do polimeryzacji kleju, a co za tym idzie, zmienia go w twarde tworzywo anaerobowe. Jego twardość jest tak idealnie dopasowana do pracy łożysk, że nawet najsilniejsze obciążenia dynamiczne i statyczne nie dadzą rady uszkodzić powierzchni tworzywa, a jednocześnie nie będzie on przeszkadzał w ruchu obrotowym pierścieni łożyskowych.

Wszystko, co trzeba zrobić aby porządnie przytwierdzić łożysko do danego mechanizmu to oczyścić i odtłuścić metalową powierzchnię, po czym skroplić ją aplikatorem dołączanym do kleju i rozprowadzić poprzez obracanie pierścieniami. Klej powinien wyschnąć po dwudziestu czterech godzinach.

klej do łożysk

Dlaczego klej do łożysk jest niezbędny w każdym warsztacie?

Łożyska są obecne w praktycznie każdym mechanizmie obrotowym, ale nie znaczy to, że zawsze zachowują one dobrą stabilność. Wręcz przeciwnie, łożyska mają tendencję do wypadania ze swojej oprawy, zwłaszcza przy regularnej konserwacji mechanizmu obrotowego. Tutaj właśnie pojawia się klej do łożysk, którego użycie pozwoli utrzymać metalowe pierścienie na swojej pozycji, niezależnie od ich obciążenia. Warto też dodać, że kleju anaerobowego mechanicy używają na dziesiątki innych sposobów, łącząc ze sobą najróżniejsze metalowe części.