Jaki nawóz do storczyków stosować w ciągu roku?

Nawożenie storczyków jest zabiegiem pielęgnacyjnym wpływającym na stymulowanie ich intensywnego wzrostu oraz pięknego kwitnienia. Powinno być ono wykonywanie w określonym terminie w ciągu roku, pokrywającym się z okresem wegetacji. W tym czasie zapotrzebowanie rośliny na substancje odżywcze gwałtownie roślinę. Pojawia się jednak pytanie: jaki nawóz do storczyków wybrać?

Nawóz do storczyków – czy nawozić rośliny?

Podczas uprawy storczyków powinno się stosować różne nawozy, których skład jest skorelowany z ich bieżącym zapotrzebowaniem na dane składniki odżywcze.

Nawóz do storczyków – wiosna i lato

W okresie wiosennym i letnim w miesiącach od kwietnia do września storczyki bardzo intensywnie rosną oraz zawiązują pąki kwiatowe. W związku z tym konieczne jest stosowanie nawozów zawierających duże ilości azotu, witamin oraz mikroelementów. Podczas kwitnienia roślin powinien być podawany nawóz do storczyków (https://ogrodniczy.com/nawozy-do-storczykow) bogaty w fosfor oraz magnez. Ich niedobory wpływają na zasychanie pąków kwiatowych lub hamowanie ich rozwoju.

Nawóz do storczyków – późne lato i wczesna jesień

Pod koniec sierpnia warto przygotować roślinę do zmian pogodowych i nadchodzącej jesieni. W tym czasie powinno się ograniczyć podawanie nawozów wysokoazotowych, na rzecz produktów cechujących się wysoką zawartością fosforu i potasu. Takie preparaty przyczyniają się do zwiększenia odporności storczyka na zmniejszone podlewanie oraz ułatwiają przygotowanie się rośliny do zimowego spoczynku.

Nawóz do storczyków – jesień

W okresie jesiennym okolicach października i listopada zalecane jest stosowanie nawozów cechujących się podobną zawartością azotu, fosforu i potasu.

Nawóz do storczyków – zima

W okresie zimowym, to jest od grudnia do marca storczyki nie powinny być nawożone.

Nawóz do storczyków całoroczny

Bardzo ciekawą propozycją produktów służących do nawożenia storczyków są nawozy ekologiczne całoroczne. Tego typu humus ma skład bardzo zbliżony do naturalnego podłoża i pożywki storczyków, nie ma więc ryzyka zastosowana zbyt dużej ilości produktu i doprowadzenia do tak zwanego przenawożenia. Nadmiar substancji odżywczych jest w tym wypadku usuwany wraz z wodą z powierzchni rośliny.