Czy Twój taras lub balkon są dobrze zabezpieczone?

Zarówno balkon, jak i taras to powierzchnie wyjątkowo narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią oraz niskimi temperaturami, które w połączeniu, prowadzą do poważnych uszkodzeń powierzchni. W jaki sposób można zabezpieczyć wykładzinę?

Nowoczesna hydroizolacja

Współczesne warstwy hydroizolacyjne nakładane pod powierzchnię tarasu lub balkonu potrafią skutecznie zahamować wsiąkanie wilgoci. Niezależnie od rodzaju płytek, czy też fug, które zostały użyte do pokrycia balkonu lub tarasu.

Tym samym chroni okładzinę przed pękaniem, czy też jej odklejaniem się od powierzchni. Co ważniejsze zabezpiecza także płytę konstrukcyjną przed korozją. Warto też wspomnieć, że masy uszczelniające taras zapobiegają przed rozwojem mikroorganizmów.

Należy jednak pamiętać, że masa uszczelniająca na balkon może występować w różnych postaciach. To, na jaki rodzaj hydroizolacji należy się zdecydować, jest uzależnione od kilku podstawowych czynników.

Wybór odpowiedniej izolacji

Masa uszczelniająca wodoszczelna jest dostępna w wielu formach. W sklepach znaleźć można różne rodzaje:

  • hydroizolacji jednoetapowej,
  • hydroizolacji dwuetapowej sztywnej,
  • hydroizolacji dwuetapowej elastycznej.

To, na jaki rodzaj należy się zdecydować, jest uzależnione od kilku czynników. Istotne jest nie tylko to, czy okładzina będzie się znajdować na tarasie, czy też balkonie. Inne ważne fakty, to m.in. powierzchnia okładziny. Duży obszar sprawia, że hydroizolacja uszczelniająca taras powinna wykazywać wysoki poziom elastyczności.

Tym bardziej, jeżeli obszar łączeń powierzchni płaskiej ze ścianami jest obszerny. Jednak elastyczność będzie miała znacznie przy wszystkich pozostałych czynnikach wywołujących naprężenia. Co istotne, zarówno materiałowych, jak i konstrukcyjnych. Warto też zwrócić uwagę, czy użyta masa ma zdolność do tzw. mostkowania.