Małe jest piękne – projekty małych domów

Małe jest piękne - projekty małych domów

Niemal każdy marzy o własnym domu z ogródkiem. Wiele osób zniechęcają wysokie koszty budowy i utrzymania domu. Projekty małych domów są ciekawą propozycją dla osób, które dysponują ograniczonymi zasobami pieniężnymi. Małe jest piękne, ale nie każdy projekt małego domu jest tani w budowie i eksploatacji. Na co warto zwrócić uwagę?

Projekt domu musi uwzględniać zmienne potrzeby mieszkańców. Dla jednych może być ważny zaciszny gabinet, w którym będą mogli się oderwać od zgiełku świata, a dla innych obszerny salon, w którym będą mogli przyjmować gości. Projekty małych domów przeważnie są tworzone z myślą o małej i wąskiej działce. Inwestorzy mają do wyboru domy jednorodzinne o powierzchni użytkowej poniżej 150 m², a nawet zupełnie małe o powierzchni użytkowej mniejszej niż 150 m². Są to przeważnie domy parterowe lub domy z poddaszem mieszkalnym.

Mały dom parterowy

Dom parterowy na planie prostokąta lub kwadratu z maksymalnie uproszczonym dachem łatwo może spełnić wymagania dla domu energooszczędnego, a nawet pasywnego. Odpowiednie ułożenie bryły budynku względem stron świata pozwoli magazynować energię słoneczną wnikającą przez przeszklone powierzchnie od strony południowej i izolować się przed ucieczką ciepła poprzez redukcję okien od strony północnej. Domy parterowe bardzo często wybierają miłośnicy nowoczesności, stylu minimalistycznego lub rustykalnego. Mały dom parterowy sprawia przytulne wrażenie i pomaga w integracji wszystkich jego mieszkańców.

Mały dom parterowy

Mały dom z poddaszem mieszkalnym

Prosty dom z poddaszem mieszkalnym ma korzystną relację powierzchni ścian bocznych i dachu do kubatury i dlatego stosunkowo łatwo go ogrzać. W odróżnieniu od domu parterowego część jego powierzchni zajmuje klatka schodowa, która dodatkowo może być dużym utrudnieniem dla osób starszych, niepełnosprawnych albo małych dzieci. Poddasze użytkowe zawiera skosy, które utrudniają wykorzystanie i umeblowanie pomieszczeń, lecz równocześnie obniżają wielkość jego nominalnej powierzchni użytkowej. Powierzchnie o wysokości od 1,40 m do 2,20 m zalicza się tylko w 50% do powierzchni użytkowej, a te o wysokości poniżej 1,40 m nie są w ogóle do niej zaliczane. W domu z poddaszem łatwiej oddzielić część przeznaczoną do dziennej aktywności domowników od części sypialnej.

Nie zawsze mały dom musi być tani. Duże koszty ponoszone są w trakcie budowy na roboty ziemne. Budowa domu z podpiwniczeniem kosztuje więcej, a jego utrzymanie jest droższe. Każde załamanie linii ścian i konstrukcji dachu również generuje dodatkowe koszty materiałów i robocizny oraz zwiększa ryzyko utraty ciepła przez mostki termiczne.