Jakie nożyce do żywopłotu wybrać?

nożyce do żywopłotu

Wielu osobom niezaznajomionym z tematem nożyc do żywopłotu może się wydawać, że nie ma nic prostszego niż kupienie takiego urządzenia. Niestety ich wybór jest tak duży, że często nawet bardzo doświadczona w tym zagadnieniu osoba ma problem z określeniem odpowiednich cech, a także parametrów konkretnego modelu. Na co zatem zwracać uwagę, gdy kupuje się nożyce do żywopłotu?

Dwa modele nożyc

Dobre nożyce do żywopłotu muszą charakteryzować się naprawdę wieloma cechami, które wpływać będą na jakość, wygodę oraz co najważniejsze bezpieczeństwo ich użytkowania. Oprócz jednak takich spraw, jak jakość uchwytu, brzegu ostrza, czy też solidności konstrukcji, przede wszystkim każdy chętny do zakupu ogrodnik powinien skupić się na tym, czy mają to być ręczne nożyce do żywopłotu, czy też elektryczne. Czym się one charakteryzują?

Charakterystyka modelu ręcznego

nożyce do żywopłotu

Najważniejszą zaletą ręcznego modelu nożyc do żywopłotu jest oczywiście ich bardzo niska cena. Całkiem przyzwoity model można kupić już za około 50 złotych, co w przypadku takiego urządzenia jest naprawdę bardzo atrakcyjną ceną. Co więcej, model ręczny to również bardzo prosta i intuicyjna konstrukcja oraz obsługa. Sprawia to, że są one wprost stworzone do tego, aby korzystali nich amatorzy, którzy jeszcze nie do końca takim nożycami potrafią się obsługiwać.
Jak jednak prezentuje się lista wad takiego modelu? Głównie trzeba tu zwrócić uwagę na to, że nie dają one możliwości równego przycinania, a także dość trudno się z nich korzysta, szczególnie jeśli mowa jest o suchych i grubych gałęziach. Przycięcie ich wymagać będzie naprawdę sporej siły.

Charakterystyka modelu elektrycznego

Model elektryczny jest oczywiście wyraźnie droższy niż wersja ręczna, a także trudniejszy w używaniu. Wymaga dość sporo praktyki oraz doświadczenia, ponieważ szybko można sobie nim zrobić niemałą krzywdę. Jeśli już jednak opanuje się jego używanie, to okazuje się, że nie tylko umożliwia on bardzo precyzyjne przycinanie żywopłotu, lecz również nie trzeba do tego przykładać tak dużej siły.