Co trzeba wiedzieć podczas kupowania piekarnika?

Kupowanie piekarnika jest wbrew pozorom bardzo trudnym zadaniem i dość łatwo jest o popełnienie przy tym błędu. Z tego tez powodu warto przed udaniem się do sklepu zaczerpnąć nieco wiedzy i dowiedzieć się, na jakie pytania trzeba będzie sobie w sklepie odpowiedzieć. Co trzeba zatem wiedzieć, zanim kupić się konkretny model piekarnika?

Model wolnostojący czy też do zabudowy?

Choć modele wolnostojące nie są zbyt popularne na naszym rynku, to jednak warto je podczas zakupu wziąć pod uwagę, ponieważ posiadają one z pewnością bardzo interesujące zalety. Przede wszystkim są małe i przenośne, więc w razie potrzeby można takie urządzenie wyjąć z szafki, a po skończeniu działania ponownie go do niej schować, co sprawia, że oszczędza się w kuchni naprawdę sporo miejsca. Niestety modele te są bardzo małe, często również o niewielkiej mocy, więc pod tym względem wersja do zabudowy jest zwyczajnie o wiele lepsza.

Gazowy czy elektryczny?

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać podczas kupowania piekarnika, to czy lepszy będzie model zasilany gazem, czy też może czerpiący energię z prądu? Oczywiście porównanie to zakłada, że w budynku istnieje instalacja gazowa, która w ogóle umożliwia działania modelu gazowego.
Czym one tak naprawdę się różnią? Model gazowy jest z pewnością tańszy w użytkowaniu, ponieważ gaz jest wielokrotnie mniej kosztowny niż prąd. Z drugiej jednak strony wersja elektryczna jest znacznie bezpieczniejsza.

Jaki rodzaj prowadnic?

Jedną z najważniejszych spraw, o których trzeba pamiętać, gdy wybiera się piekarnik, to jakie powinny być w nim prowadnice. Najczęściej spotykane są piekarniki z prowadnicami wytłoczonymi w ściankach. Są one dość wygodne, lecz niestety podczas wkładania i wyjmowania z niego naczyń, wydają naprawdę niemiły dźwięk. Z tego powodu często wybierane są również modele teleskopowe, lecz i tu użytkownik napotyka pewną wadę. Prowadnice teleskopowe są bardzo trudne w czyszczeniu, a zaniedbane bardzo szybko się niszczą. Na koniec pozostaje jeszcze model w postaci wózka, czyli cała blacha na kółkach wyjeżdża z wnętrza piekarnika.