Jak ogrzać basen?

Przydomowy basen to doskonały prezent, który uszczęśliwi wszystkich domowników niezależnie od wieku. Woda znajdująca się w basenie pozwala na znalezienie ochłody w najgorętsze dni i stanowi źródło doskonałej zabawy. Korzystanie z basenu staje się jednak nieprzyjemne, gdy znajdująca się w nim woda jest zbyt zimna. Wbrew pozorom można jednak temu zaradzić. W jaki sposób ogrzać wodę w basenie? Odpowiedzi poniżej!

Podgrzewanie basenów dziecięcych – jak to zrobić?

Osoby, które zakupiły niewielki basen dla dzieci, z pewnością nie chcą inwestować dużych pieniędzy w system ogrzewania wody basenowej. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się elektryczny podgrzewacz, który przepuszczając wodę przez umiejscowioną wewnątrz urządzenia grzałkę, pozwala na szybkie jej podgrzanie. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku niewielkich basenów, ponieważ ich wykorzystanie do podgrzania dużych ilości wody będzie skutkować w równie dużym poborze energii elektrycznej. Jakie są alternatywy?

Nowoczesne wymienniki

Doskonałym sposobem na ogrzewanie basenu może być wysokiej jakości wymiennik. Współcześnie producenci oferują urządzenia, które pozwalają na pobieranie energii cieplnej zarówno ze słońca, z powietrza, jak i z pieca centralnego ogrzewania. Używane są do tego kolejno:

  • kolektory słoneczne,
  • pompy ciepła,
  • tzw. Wymienniki ciepła.

W pierwszym przypadku woda basenowa tłoczona jest do wnętrza kolektorów, które dzięki nagrzaniu energią słoneczną przekazują ciepło do wody. Minusem tego rozwiązania jest niska w skuteczność kolektorów przy dużym zachmurzeniu. W przypadku pompy ciepła ma się do czynienia z urządzeniem, które pobiera energię cieplną z powietrza i przekazuje ją do wody w basenie za pomocą tytanowego wymiennika. Urządzenie to pozwala na podgrzanie wody nawet o 20 stopni, ale może to wymagać nawet kilku dni działania. Mimo tego pobiera ono minimalną ilość energii elektrycznej! Ostatnim skutecznym sposobem jest bezpośrednie podłączenie wymiennika ciepła do instalacji centralnego ogrzewania. Wymiennik, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na bardzo efektywne przekazanie energii cieplnej z gorącej wody w instalacji do wody znajdującej się w basenie.

Ogrzewanie basenu dostępne na stronie: https://www.dobrebaseny.pl/OGRZEWANIE-BASENU-c147