Jak wybrać płytę grzewczą?

Podczas wyposażania kuchni jedną z najważniejszych rzeczy, jaką trzeba do niej kupić, jest pyta grzewcza. Co jednak ciekawe, wiele osób ma poważne problemy z tym, aby wybrać ją w odpowiedni i poprawny sposób. Jak zatem dokonać takiego wyboru i czym się konkretnie kierować podczas zakupu?

Jaki rodzaj płyty grzewczej?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas wybierania takiej płyty grzewczej jest zdecydowanie się na jej konkretny rodzaj, czyli sposób jej działania. Na rynku bez trudu można znaleźć bowiem aż trzy różnego rodzaju płyty grzewcze. Może to być model elektryczny, gazowy lub też indukcyjny. Model pierwszy opiera swoje działanie na prądzie elektrycznym, za którego pośrednictwem podgrzewane są specjalne grzałki w miejscach, gdzie są palniki. Model gazowy zastępuje prąd gazem zimnym, co oznacza konieczność posiadania instalacji w budynku.

Najbardziej zaawansowanym modelem jest oczywiście wersja indukcyjna, która do działania wykorzystuje pole elektromagnetyczne i za jego pośrednictwem przekazuje ciepło. Co jednak bardzo ważne, aby taka wersja płyty grzewczej działała, muszą być do niej używane specjalne, wykonane ze stali ferromagnetycznej naczynia. W innym wypadku płyta po prostu nie zadziała.

Dodatkowe funkcje

Wybierając i kupując płyty grzewcze, trzeba również zwrócić uwagę na to, jaka jest jej wielkość, czyli ile posiada punktów cieplnych, a także na to, czy jest ona wyposażona w dodatkowe funkcje usprawniające jej działania. Jakie to mogą być funkcje? Przede wszystkim dobrze jest wybrać płytę posiadającą przycisk Stop&Go, który za jednym naciśnięciem jest w stanie wyłączyć wszystkie palniki i od razu przywrócić ich poprzedni ustawienie. Jest to bardzo przydatne, gdy coś nam nagle przeszkodzi podczas gotowania i na chwile musimy je przerwać. Równie ciekawym rozwiązaniem jest czujnik gotowania, który zapobiega przypalaniu, czy też rozgotowywaniu danej potrawy, ponieważ płyta cały czas monitoruje jej stan. Jest to idealna funkcja dla zapominalskich, którzy zajęci czymś innym zapominali o garnku na gazie.