Co można zrobić, aby energia dla firm była jeszcze tańsza?

Z możliwości fotowoltaiki mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. W obu przypadkach uzyskuje się szereg wymiernych korzyści. Zalicza się do nich m.in. mniejsze rachunki za prąd i niezależność energetyczną. Jako że zapotrzebowanie na energię elektryczną w firmie jest wysokie, warto skierować swoją uwagę na odnawialne źródła energii, co służy poprawie nie tylko stanu budżetu, ale przykładowo też wizerunku.

Energia dla firm z promieniowania słonecznego – jakie płyną z tego korzyści?

O opłacalności fotowoltaiki mówi się już od wielu lat i dotyczy to nie tylko prężnie rozwijających się przedsiębiorstw, ale też małych i średnich firm. Wszędzie tam, gdzie zużywana jest energia elektryczna dla firm, możliwe staje się uzyskanie niemałych oszczędności przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Bycie prosumentem wiąże się z szeregiem wymiernych korzyści dla każdego przedsiębiorcy, dlatego warto się z nimi zapoznać, co ułatwi podjęcie decyzji o zainwestowaniu w OZE. Każda firma może obecnie wytwarzać darmową energię elektryczną na własne potrzeby, zostając prosumentem. Instalacja PV działa przez cały rok, łącznie z dniami pochmurnymi, zimowymi i bezsłonecznymi. Przy nadwyżkach prądu możliwe jest nawet przesłanie ich do zakładu energetycznego, skąd zostaną ponownie odebrane przy mniejszej sprawności minielektrowni. Fotowoltaika pozwala uzyskać spore oszczędności i to z dniem uruchomienia instalacji PV. Mówić można o oszczędnościach nawet kilkudziesięciu procent na każdym rachunku za prąd. Jednorazowa inwestycja zwraca się bardzo szybko, już po kilku latach. Może to nastąpić jeszcze szybciej, jeśli złoży się wniosek o bezzwrotną dotację lub skorzysta z kredytu na preferencyjnych warunkach.

Na co jeszcze może liczyć przedsiębiorca?

Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa i objęta długoletnią gwarancją, nie wymaga serwisowania ani konserwacji. Jako że jest to rozwiązanie ekologiczne, bezemisyjne, wpływa korzystnie na wizerunek firmy – staje się ona przyjazna dla środowiska, szanująca je. Przekłada się to wobec tego na podniesienie wizerunkowego prestiżu przedsiębiorstwa. Za pomocą paneli fotowoltaicznych można zagospodarować nieużytkowany do tej pory grunt lub dach. Znikają problemy z przerwami w dostawie prądu, które zaburzają ciągłość pracy i powodują kosztowne dla firmy przestoje. Odnawialne źródła energii zapewniają przedsiębiorstwu niezależność energetyczną.