Jak działa pompa filtrująca do basenu?

Uzdatnianie wody używanej w basenie jest podstawą zapewnienia bezpieczeństwa osobom kąpiącym się. W tym celu na wyposażeniu każdego zbiornika powinna być pompa filtrująca do basenu.

Pompy filtrujące – niezbędne akcesoria basenowe

Basen bez pompy w krótkim czasie staje się niecką wypełnioną wodą z zanieczyszczeniami mechanicznymi, chemicznymi i biologicznymi. Pył, kurz, liście zbierające się na powierzchni wody zmieniają jej kolor, zapach i sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Po pewnym czasie woda zmienia barwę na zieloną – to zasługa glonów, które się namnażają. Na dnie i ściankach osadza się coraz grubsza warstwa zielonych narośli, a ilość bakterii przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Dodatkowo na powierzchni brudnej wody doskonałe warunki znajdują owady, które rozmnażają się w środowisku wodnym – jako przykład może służyć komar. Ze względów bezpieczeństwa sanitarnego kąpiel w takim basenie jest niewskazana.

Zamontowanie pompy filtrującej do basenu zapewnia oczyszczanie wody w obiegu zamkniętym, utrzymywanie względnie stałego jej poziomu, usuwanie zanieczyszczeń.

Jak działa pompa filtrująca do basenu?

Pompy filtrujące to urządzenia mechaniczna zasilane prądem – ich montażem powinni zajmować się elektrycy posiadający stosowne uprawnienia. Coraz więcej producentów pomp proponuje zestawy z panelami słonecznymi do zasilania urządzeń filtrujących.

Pompa zasysa wodę i tłoczy ją do filtrów. Z odcinka z filtrami woda jest przepompowywana z powrotem do basenu. Od wydajności pompy zależy czas całkowitej wymiany wody; wydajność mierzy się w litrach na godzinę. Aby zakupić odpowiednia pompę należy znać pojemność basenu – producenci i dystrybutorzy urządzeń doradzą jaką pompę wybrać.

Jeśli dokupujemy urządzenie oddzielnie lub wymieniamy zużyte należy znać średnicę otworu w basenie, do którego podłącza się pompy. Średnice powinny być równe. Jeśli jest między nimi różnica konieczne są przelotki czy złączki. Zdecydowanie najlepiej jest kupować basen oraz akcesoria od tego samego producenta.

Jakie filtry są najlepsze?

W pompach basenowych spotyka się filtry z wymiennymi wkładami lub piaskowe. Te drugie zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne większe od ziarenka piasku. Po około dwóch latach piasek należy wymienić na nowy.

Filtry z wkładami systematycznie czyszczone wystarczają na dłużej; użytkownicy chwalą je również ze względu na ilość zatrzymywanych zanieczyszczeń.

Warto zaopatrzyć się w skimmer – urządzenie montowane do pompy, które wyłapuje liście, owady, większe zanieczyszczenia. Dzięki skimmerowi pompa będzie służyła dłużej, a woda znacznie zyska na jakości.

Pompy basenowe – cena

Ceny urządzeń o tej samej wydajności różnią się ze względu na rodzaj filtra. Droższe są piaskowe pompy filtrujące do basenów, ale piasek do wymiany to znikomy koszt. Pompy z filtrami syntetycznymi są stosunkowo tanie, ale wymiana filtra jest droższa, niż w przypadku pompy piaskowej.

Do wspomagania procesu oczyszczania warto stosować siatki na kijach teleskopowych, odkurzacze basenowe, generatory chloru, zadaszenia i pokrywy basenowe oraz odpowiednio dobrane i dozowane środki chemiczne