Idealna tarcza do pilarki – jaka średnica?

Wybór odpowiedniej średnicy tarczy w dużym stopniu zależy od tego, jaką pilarkę posiadamy. Olbrzymie znaczenie ma także to, jaką grubość i twardość ma obrabiany materiał. Niewielkie tarcze tnące doskonale nadają się do niewymagających materiałów. Mowa tutaj przede wszystkim o bardzo miękkim drewnie.

Jaka średnica jest dobrym wyborem?

Tradycyjna tarcza do pilarki (https://zamu.pl/tarcze) 115, 125, 185 albo 230 doskonale nadają się do urządzeń o małej albo średniej mocy. Tarcze tego typu doskonale sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju drewna. Ważne jest jednak to, aby zwracać uwagę nie tylko na średnicę, ale również na liczbę zębów. Jeżeli chodzi o popularne piły stołowe, to zdecydowanie najlepszym wyborem jest tarcza do pilarki 300×30 albo 400×30. Tarcze tego typu przypadną do gustu tym osobom, którym zależy przede wszystkim na dużej intensywności.

Poziom wibracji ma znaczenie

Jeżeli chodzi o poziom wibracji, to parametr ten w dużym stopniu ma wpływ przede wszystkim na komfort i stabilność pracy. Niestety przy tarczach niskiej jakości, dłonie będą szybko się męczyć, dlatego też praca nie będzie zbyt przyjemna. Słabe tarcze wymagają użycia większej siły, aby opanować pilarkę. Z praktycznego punktu widzenia im mniejsze wibracje, tym łatwiej się pracuje. Aby ograniczyć wibracje warto zwrócić uwagę na zastosowane szczeliny dylatacyjne, które umieszczone są bezpośrednio na tarczy. Najbezpieczniejszym wyborem są zawsze oryginalne tarcze do pilarki od renomowanych producentów, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie.