Korzystna dla środowiska i kieszeni energia ze słońca

Koszt zakupu prądu od firm zajmujących się jego dystrybucją oraz sprzedażą w ostatnich latach stale rośnie. Tylko w samym 2018 roku cena kilowatogodziny wzrosła o około 70%. Jednym z rozwiązań, które doskonale pozwala uzyskać prąd dla domu jest… energia ze słońca.

Fotowoltaika – czy to rozwiązanie dla każdego?

Zasadniczo, instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się idealnie w każdym domu ogrzewanym prądem, gdzie rachunki za energię elektryczną są znaczne. Koszt montażu paneli jest dość duży, dlatego trzeba liczyć się z początkowymi kosztami. Wiele samorządów udziela dotacji na swoim terenie, można również skorzystać z rządowego programu „Mój Prąd”, gdzie możliwe jest uzyskanie nawet 5 tysięcy dotacji na instalację tworzoną by pozyskiwać energię ze słońca (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety) dla własnego gospodarstwa domowego.

Taka forma pozyskiwania prądu szczególnie dobrze sprawdzi się w domach, gdzie istnieje możliwość montażu fotowoltaiki na południową stronę dachu – jednakże nie jest to konieczność. W wielu przypadkach panele osadza się również na innych częściach dachu. Tym, co ma szczególnie duże znaczenie jest fakt, by konstrukcja była solidna i wytrzymała: panele są dość ciężkie.

Jak działa fotowoltaika?

Jej funkcjonowanie opiera się o konwersję fotowoltaiczną. Promienie słoneczne oświetlające instalację, powodują wypadanie elektronów ze swoich zwykłych miejsc w strukturze półprzewodnika, tym samym wytwarzając pary charakteryzujące się przeciwnym naładowaniem.

Efektem ubocznym ich oddziaływania na siebie jest właśnie wytworzenie energii elektrycznej. Fotowoltaikę podłącza się do urządzenia, które jest w stanie odebrać od niej prąd – i w ten sposób właśnie pozyskuje się energię. Wiele osób zastanawia, co w przypadku niepogody lub z natury pochmurnego okresu jesienno zimowego.

W lecie energia elektryczna jest wytwarzana w nadmiarze, który zostaje wykupiony przed dostawcę energii, a w okresie zimowym – można odkupić 80% owej nadwyżki, która w zupełności wystarcza na standardowe funkcjonowanie gospodarstwa domowego.