Basen rozporowy czy stelażowy?

Lato to czas, w którym wiele osób rozstawia na swoich ogródkach baseny. Najbardziej popularne są baseny rozporowe i stelażowe. Są łatwe w montażu i demontażu. Są też ogólnodostępne, a kupić można je nawet w supermarketach. Czym się od siebie różnią?

Stelaż

Basen rozporowy z dobrebaseny.pl nie ma żadnego stelaża. Dzięki temu jego rozkładanie jest wyjątkowo proste. Wystarczy położyć go na równym i płaskim podłożu, nadmuchać kołnierz i wlać wodę do środka. Basen utrzymuje ciśnienie wody znajdującej się w jego wnętrzu. Basen ze stelażem wymaga rozstawienia konstrukcji, wyłożenia jej specjalną folią, a następnie napełnienia wodą. Rozłożenie takiego stelaża to nie jest zadanie dla jednej osoby. Często wymaga współpracy kilku osób – im większy basen, tym więcej rąk może być potrzebnych do jego rozłożenia. Konstrukcja powinna być dość sztywna i mocna.

Przechowywanie

W polskim klimacie basen powinien zostać schowany na zimę. Sezon na korzystanie z basenów kończy się najczęściej we wrześniu. Z basenu rozporowego wystarczy tylko spuścić powietrze i wodę. Następnie wystarczy go złożyć np. w prostokąt i schować. Basen rozporowy warto zabezpieczyć też folią, by nie zabrudził się do następnego lata. Baseny stelażowe należy zdemontować krok po kroku – nie wystarczy tylko usunąć wody. Planując przechowywanie basenu należy uwzględnić też miejsce na schowanie stelaża. Powinien on też zostać zabezpieczony przed ewentualnym uszkodzeniem.