Domowe wnętrza patchworkowe

Technika polegająca na łączeniu ze sobą pozornie niedopasowanych do siebie płytek w jedną, doskonale prezentującą się całość. Różnorodność wzorów, kolorów a nawet rozmiarów – to coś, co cechuje płytki patchwork. Taka forma układania kafelek była znana od lat, a obecnie przeżywa swoją drugą młodość.

Dlaczego warto układać płytki patchwork?

Przede wszystkim ze względu na to, że tworzone w ten sposób wzory są w pełni niepowtarzalne. Można mieć 100% pewność, że nigdzie indziej nie istnieje identyczna mozaika, bowiem jest zbyt wiele opcji na ich ułożenie.

Dodatkowo, w grę wchodzą szeroko pojęte względy praktyczne. Decydując się na stworzenie mozaiki na podłodze lub kuchennym fartuchu zyskujemy powierzchnię, na której nie widać zabrudzeń. Ma to szczególne znaczenie między innymi w przypadku rodzin z małymi dziećmi, posiadaczy zwierząt domowych czy osób, które dużo gotują. Zabrudzenia w takich sytuacjach powstają niezwykle szybko, dlatego warto je umiejętnie maskować.

Gdzie odnajdą się mozaiki?

Można je układać w każdym pomieszczeniu, w którym da się położyć kafelki. Sprawdzą się w sypialniach, łazienkach, pokojach dziennych, kuchniach czy przedpokojach.

Warto jedynie pamiętać o odpowiednim dopasowaniu ich do ogólnego wystroju pomieszczenia, a także zachowaniu umiaru. Ten rodzaj układania płytek mocno przyciąga uwagę i może okazać się nieco przytłaczający w nadmiarze, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Dlatego też gdy pokój jest nieduży, stosuje się niewielkie patchworki, które nie wywołują klaustrofobicznego wrażenia.

Choć w dużych pokojach można poszaleć i stworzyć mozaikę podłogową, to może być niezbyt dobry pomysł w przypadku niewielkich łazienek czy korytarzy. Szczególnie biorąc pod uwagę, że te pomieszczenia z reguły pozbawione są dostępu do światła słonecznego, lepiej jest ograniczyć ilość wzorów, które mogą optycznie zmniejszać pokój.