Na co zwracać uwagę, kupując płytki tarasowe?

Taras jest miejscem, które chciałby mieć każdy właściciel domu jednorodzinnego. Problem jednak w tym, że mało kto wie, jak powinno się taki taras zagospodarować. Najczęstsze błędy popełniane są oczywiście podczas wybierania płytek tarasowych. Wielu właścicieli, którzy wybudują swój wymarzony taras, nie zdaje sobie sprawy z tego, że podłoga na tarasie jest powierzchnią o niezwykle ważnym znaczeniu.

Dlaczego podłoga tarasowa jest taka szczególna?

Taras to miejsce, które wykorzystywane będzie głównie latem. Wysoka temperatura i silne nasłonecznienie to warunki, w których płytki tarasowe będą przebywały przez co najmniej pół roku. Powoduje to, że muszą one być odpowiednio odporne zarówno na nagrzewanie się, jak i również płowienie w wyniku działania sinego świata UV. Wiedza ta jest stosunkowo powszechna, dlatego też nawet najmniej obeznany we właściwościach płytek właściciel tarasu, pod tym względem powinien dobrze je dobrać.

Problem jednak w tym, że mało który właściciel tarasu zdaje sobie sprawę z tego, że płytki tarasowe muszą cechową się ogromną ilością dodatkowych cech. Warto tu wymienić przykładowo antypoślizgowość, ponieważ zdarzy się zapewne, że ktoś wyjdzie na taras po deszczu lub o poranku, gdy na płytkach znajdować się będzie rosa. Brak odpowiedniej antypoślizgowości stanowić będzie w takim wypadku ogromne zagrożenie dla zdrowia. Jeden nieuważny ruch oznaczać będzie, że łatwo będzie się poślizgnąć.

Jakie cechy powinny mieć płytki tarasowe?

Jak więc widać, popularne produkty muszą cechować się naprawdę sporą ilością cech, które łącznie zapewnią im odpowiednie użytkowanie oraz bezpieczeństwo dla właścicieli.
Płytki tego typu muszą być zatem odpowiednio odporne na światło słoneczne i wysoką temperaturę. Dodatkowo muszą charakteryzować się odpowiednim poziome antypoślizgowości. Oprócz tego powinny być odporne na niską temperaturę oraz posiadać właściwy poziom nasiąkliwości, aby nie występowały na nich pęknięcia. Warto też pamiętać o wybieraniu płytek nieco grubszych, co zabezpieczy je przed skutkami np. upadku czegoś ciężkiego na nie.