Taryfa G11 – co zwarto o niej wiedzieć?

Świadomy dobór taryfy energetycznej pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną, warto zatem zapoznać się z dostępnymi ofertami na polskim rynku, przygotowanymi przez operatorów. Jedną z najbardziej popularnych taryf energetycznych jest z pewnością G11 – co zatem warto o niej wiedzieć?

Do kogo skierowana jest taryfa G11?

Taryfa G11 skierowana jest przede wszystkim do odbiorców indywidualnych, a więc gospodarstw domowych. Z pewnością jest to optymalne rozwiązanie dla tych rodzin, które zużywają energię elektryczną w sposób równomierny, a zatem mniej więcej z jednakowym natężeniem przez cały dzień. Jeśli jednak w takim gospodarstwie domowym energia elektryczna wykorzystywana jest do celów grzewczych, to taryfa G11 nie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Prawdopodobnie w tej sytuacji lepiej sprawdzi się taryfa G12.

Taryfa G11 – gospodarstwa domowe i kto jeszcze?

Okazuje się, że poza gospodarstwami domowymi z taryfy G11 korzystają też inni odbiorcy, w tym akademiki, internaty, plebanie, klasztory, hotele robotnicze, jednostki penitencjarne i woskowe, hospicja, domy dziecka, domy opieki społecznej i inne tego typu instytucje. Chętnie sięgają po nią również właściciele domków letniskowych oraz garaży. Warto jednak pamiętać, że maksymalny pobór mocy w tej taryfie nie może przekroczyć 40 kW. Osoby, które nie mieszczą się tym limicie, są zmuszone do skorzystania z innej oferty.

Taryfa G11 dla firm – czy to możliwe?

Choć taryfa G11 skierowań jest w zasadzie do klientów indywidualnych, to w niektórych przypadkach mogą skorzystać z niej również firmy. A dokładniej ujmując, osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą w domu i przy tym nie rozliczają się w nim ze swoimi klientami. W tym jednym jedynym przypadku możliwe jest skorzystanie z taryfy G11, zamiast specjalnej taryfy dla firm. Rozwiązanie to z pewnością bywa opłacalne dla przedsiębiorców, którzy w godzinach dziennych dużo korzystają z biurowego sprzętu, a więc z komputera, drukarki, kserokopiarki itp.