Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

okap teleskopowy

Wybór okapu w dużej mierze zależy nie tylko od swoich indywidualnych preferencji, ale również od zasobności portfela oraz od wolnej przestrzeni w kuchni do zagospodarowania. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim umiejscowieniem i sposobem mocowania. Warto poznać poszczególne modele okapów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać ten najlepszy.

Okap podszawkowy

okap kominowyW Polsce dość dużym zainteresowaniem cieszą się okapy podszawkowe. Modele te skonstruowane są w taki sposób, aby można je bez żadnego większego problemu przymocować nie tylko do ściany, ale również do szafki. Podszafkowy okap nie rzuca się w oczy i może pochwalić się atrakcyjną ceną, dlatego też tak wiele osób decyduje się na jego zakup.

Okap przyścienny

Przyścienne urządzenia to nic innego jak popularne okapy kominowe, które zalicza się do klasycznych konstrukcji. Modele tego typu wyróżniają się przede wszystkim dość długim kominem, w którym to znajduje się specjalna rura doprowadzona bezpośrednio do szybu wentylacyjnego. Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej okapy narożne i skośne. Modele te charakteryzują się wysoką wydajnością i niską wagą, dlatego też warto poważnie zastanowić się nad ich zakupem. Bardzo dużą zaletą przyściennych okapów jest również to, że rewelacyjnie radzą one sobie z pochłanianiem zapachów i pary wodnej zwłaszcza, jak uruchomi się najszybszy tryb pracy. Jedyną wadą dla niektórych osób może okazać się dość duży rozmiar. Modele te rzucają się w oczy, dlatego też w niewielkich kuchniach nie sprawdzą się najlepiej.

Okap wyspowy

Okapy wyspowe swoim wyglądem do złudzenia przypominają opisane powyżej modele kominowe. Największa różnica jest oczywiście w nietypowym sposobie montażu. Okap wyspowy montuje się nie do ściany, a do sufitu. Modele te mogą mieć nawet szerokość powyżej 90cm, dlatego też najlepiej sprawdzą się w większych kuchniach. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla tych osób, które w swojej kuchni płytę grzewczą mają na środku pomieszczenia. Dość spory rozmiar urządzeń jak łatwo się domyśleć może zapewnić doskonałą wydajność.