Nawilżacz powietrza

nawilżacze powietrza

Jaką funkcję pełnią nawilżacze powietrza? Czy warto je stosować w domu?

Nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza szczególnie sprawdza się okresie grzewczym, czyli jesienią i zimą. U wielu osób za suche powietrze prowadzi do problemów z cerą, ze zdrowiem, z oddychaniem. Nie zawsze objawy chorobowe świadczą o wirusach, czasem przyczyny należy szukać we własnym domu. Okazuje się bowiem, że jakość powietrza w domu i jego nawilżenie mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Suche powietrze prowadzi do osłabienia organizmu i częstych zachorowań, także problemów ze snem i koncentracją. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza, który może być stosowany przez cały rok.

nawilżacze powietrzaSzeroki wybór

Na rynku znajdziemy mnóstwo urządzeń tego typu, różniących się sposobem działania i budową. Najtańszym rozwiązaniem są nakładki na kaloryfery – nawilżają one jedynie niewielki obszar, dlatego sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Jeśli pragniemy bardziej skutecznych metod, zastosujmy nawilżacze podłączane do prądu.

Popularne rodzaje nawilżaczy powietrza

Jednymi z najpopularniejszych nawilżaczy są;

– nawilżacz ultradźwiękowy – taki sprzęt tworzy mgiełkę za pomocą ultradźwięków. Para może być chłodna lub podgrzewana. Większość urządzeń posiada także higrometr mierzący poziom nawilżenia powietrza. Warto zauważyć, że fale ultradźwiękowe mogą słyszeć zwierzęta – takie rozwiązanie może być dla nich męczące.
– nawilżacz parowy – działa za pomocą energii elektrycznej. Woda nagromadzona w pojemniku zostaje podgrzana, a następnie tworzy ciepłą mgiełkę. To dobra opcja dla każdego, kto pragnie nie tylko nawilżyć, ale także oczyścić powietrze. Pamiętajmy o tym, że taki sprzęt pobiera dość dużo prądu.
– nawilżacz ewaporacyjny – zasysa powietrze z pokoju, następnie wypuszcza chłodną mgiełkę. Nie dochodzi do nagrzania powietrza.

Nawilżacze powietrza są szczególnie polecane osobom starszym i dzieciom, jednak działają korzystnie na wszystkich domowników. Można wybierać wśród tańszych i droższych modeli.