Na co zwrócić uwagę podczas wyboru robota sprzątającego?

roboty sprzątające

Roboty sprzątające to prawdziwa gratka dla tych, którzy nie lubią sprzątać. Oczyszczanie podłogi nie wymaga nakładu pracy. Taki sprzęt najlepiej sprawdza się na dużych, otwartych przestrzeniach. Wiele popularnych marek wypuściło na rynek własne modele. Wybierając sprzęt należy pamiętać, że liczy się przede wszystkim funkcjonalność oraz niezawodność. Cena powinna znajdować się na drugim planie, ponieważ jest to inwestycja na długi czas.

roboty sprzątająceRodzaj układu czyszczącego

Robot sprzątający ma przede wszystkim dokładanie oczyścić powierzchnię podłogi. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby sprawdzić rodzaj układu czyszczącego. Zdecydowanie jest to najważniejszy element urządzenia. Kluczową rolę odgrywa tutaj liczba automatycznych zmiotek. Im jest ich więcej, tym lepiej. Taki sprzęt usunie nawet najmniejsze zabrudzenie podłogi.

Czasami roboty sprzątające posiadają system ssący. Warto jednak wiedzieć, że może on okazać się kompletnie zbędny. Za pomocą opisywanego urządzenia nie sprząta się np. papierków po słodyczach. Jest on skuteczny głównie w przypadku piachu, sierści, czy też innych drobnych zanieczyszczeń.

Liczba funkcji czyszczących

Robot sprzątający musi być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb. Bardzo często dodatkowe funkcje czyszczące nie są niezbędne, a znacząco podnoszą one cenę zakupu. Niektóre roboty zapewniają pracę lekką, intensywną, czy też czasową. Ostatnia funkcja umożliwia zaprogramowanie sprzętu. Co to oznacza? Urządzenie może uruchomić się o określonej godzinie, nawet jeśli nikogo nie będzie w domu. Użytkownik może również określić, jak długo będzie trwać sprzątanie.

Ważne jest to, aby wybrany robot kuchenny zapewniał intuicyjną nawigację. Musi on poradzić sobie w każdym otoczeniu. Nie może on np. upaść z wysokich schodów. Właśnie dlatego wymagane jest to, aby sprzęt posiadał niezawodne czujniki, które wykryją wszelkie zagrożenia. Ciekawym jest, że modele z wyższej półki są wyposażone w np. bakteriobójczą lampę UV. Takie udogodnienie znacząco podnosi cenę zakupu, co jest wielkim minusem.