Zalety i wady komputerów stacjonarnych

komputer stacjonarny

Mało kto wyobraża sobie dzisiaj życie bez komputera. Dzięki komputerom możemy pracować – np. pisać dokumenty, które w dowolnej chwili jesteśmy w stanie zapisać w takim stanie, w jakim skończyliśmy. Jest to pozytywne względem pisania ręcznego, czy maszyny do pisania, co było popularne jeszcze na początku ubiegłego stulecia, gdy nikt nie myślał nawet o możliwości istnienia takiego wynalazku jak komputer.
W przypadku pomyłki trzeba było zaczynać żmudny proces pisania od początku. Dzisiaj można słowa wycofać, można też dostosować charakter i wielkość czcionki oraz interlinii w taki sposób, aby tekst był maksymalnie zrozumiały dla odbiorcy. Jednak komputery stacjonarne zdają się wychodzić z powszechnego użytku, bo inne urządzenia, jak laptopy, smartfony, czy tablety zastępują ich miejsce.

 komputer stacjonarnyKomputer stacjonarny a laptop

Od lat trwa jednak spór, czy lepsze są komputery pc, czy jednak laptopy. „Ruchomy” tryb życia, w którym spędzamy coraz więcej czasu poza domem, spowodował, że laptopy przyjmują się znacznie chętniej, gdyż można wziąć je ze sobą w dowolne miejsce i kontynuować naszą pracę także w sytuacji, gdy nie zdążymy wrócić do naszego miejsca zamieszkania na czas. W dodatku laptop zajmuje jednak znacznie mniej miejsca niż komputer stacjonarny, na który trzeba znaleźć nie tylko odpowiednie biurko, ale i miejsce na wszystkie wtyczki i kable, które trzeba przecież podpiąć do prądu.
Jednak z komputerów stacjonarnych można skorzystać również poza domem. Różne miejscówki – kafejki internetowe, biblioteki, szkoły, czy kawiarnie oferują możliwość dostępu do komputera pc.
Również ma to swoje plusy – laptop to mimo wszystko pewien ciężar, póki nie przyjmie się nieco lżejszy, mniejszy i bardziej poręczny zamiennik. Dlatego znacznie większy komfort czuje ten, kto nie musi dźwigać ze sobą sprzętu elektronicznego. Z drugiej strony jednak obecność innych osób w sali może rozpraszać, nawet mimo tego, że z reguły w miejscach takich nakazywane jest zachowywać spokój. Czasem jednak nawet najmniejszy szmer może rozpraszać.