Oczyszczacz powietrza do mieszkania, jaki wybrać

oczyszczacze powietrza

Czystość powietrza ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia każdej osoby. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować pojawianie się i rozwój wielu różnych chorób. Domowe oczyszczacze powietrza mogą zażegnać to niebezpieczeństwo.

Jak działają oczyszczacze powietrza

Głównym zadaniem oczyszczacza jest zatrzymywanie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Oczyszczanie wykonywane jest przy pomocy filtrów, różnych w zależności od modelu. Może to być na przykład filtr wstępny, filtry typu HEPA, filtr węglowy. Niektóre modele mają też jonizator, który dokładniej oczyszcza powietrze.

Cechy urządzeń oczyszczających powietrze

Ważnym wskaźnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę jest maksymalna powierzchnia działania. Musi być dopasowana do rozmiaru pomieszczenia w którym będzie umieszczony oczyszczacz.

oczyszczacze powietrzaKolejna cecha to maksymalna wydajność. Podawana jest w m3/h, co oznacza, że im wyższa wartość tym wydajniejsza praca urządzenia. Jednocześnie wpływa to na wyższe zużycie energii elektrycznej.

Bardzo ważne są również użyte filtry. Determinują one wielkość i rodzaj cząsteczek usuwanych z powietrza. Na przykład filtr węglowy usuwa nieprzyjemne zapachy.

Pozostałe parametry

Dobry oczyszczacz powietrza różni się od innych trybami pracy. W zależności od modelu posiadają inne funkcje. Zazwyczaj są wyposażone w czujniki czystości powietrza i wilgotności. Niektóre modele posiadają niewielkie wyświetlacze podające aktualne wartości tych parametrów, podczas gdy inne zmieniają jedynie kolor światełka w trybie dobre warunki, złe warunki. Najwygodniejsze w użyciu są oczyszczacze z automatycznym lub inteligentnym trybem pracy, które same decydują kiedy działać, a kiedy się wyłączyć.

Użytkowanie

By bezpiecznie korzystać z oczyszczaczy powietrza trzeba regularnie je czyścić i wymieniać filtry. Należy robić to zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy filtr może mieć inny okres przydatności do użycia, zależy to od jego budowy oraz od działania urządzenia. Niezadbany oczyszczasz stanowi zagrożenie dla zdrowia domowników.