Młynek do kawy – na jaki się zdecydować?

młynki do kawy

Nie trzeba być specjalistą w tematyce parzenia kawy ani też wykwalifikowanym baristom, aby wiedzieć, że świeżo zmielona kawa smakuje o niebo lepiej. W przypadku wielu ekspresów do kawy, urządzenia te posiadają już wbudowany młynek i nie ma sensu kupować go dodatkowo. Jeśli jednak zakupiony ekspres takiego młynka nie ma – na pewno warto się w niego zaopatrzyć. To dzięki temu urządzeniu parzony napój zawsze jest bardzo aromatyczny.

Różne rodzaje młynków do kawy

Tak, jak i z innymi urządzeniami gospodarstwa domowego, zakup młynka również może nie być taki prosty, tym bardziej, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnych modeli. Przede wszystkim młynki do kawy można podzielić na ręczne oraz elektryczne. W przypadku młynków ręcznych czasem trzeba się sporo nakręcić, aby dobrze zmielić ziarna na żądaną porcję kawy. W urządzeniu elektrycznym odbywa się to znacznie szybciej. Młynek ręczny co prawda nie nagrzewa ziaren, ale jest na tyle prostym urządzeniem, że nie ma możliwości kontrolowania grubości mielenia, a to czasem może być kluczowe, szczególnie jeśli kawa ma służyć do danego rodzaju ekspresu. Wówczas młynki do kawyszybszym i bardziej precyzyjnym rozwiązaniem jest młynek elektryczny.

Młynki elektryczne dzielą się na udarowe oraz żarnowe. W przypadku tych udarowych mielenie polega na rozdrabnianiu ziaren poprzez ruch ostrza tnącego. Mechanizm ten jednak zazwyczaj bardzo szybko się nagrzewa, a w konsekwencji nagrzewa ziarna. W efekcie zaparzona z nich kawa może być gorzka. Znacznie lepszym rozwiązaniem są natomiast młynki żarnowe. Mielenie kawy przypomina w nich mielenie mąki.

Wybór młynka – kluczowe parametry, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów

Wybierając dobry młynek do kawy na warto więc zwrócić uwagę na jego moc (jeśli jest to urządzenie elektryczne), to czy posiada szczenie zamykany pojemnik na zmieloną kawę, czy można regulować w nim grubość mielenia, a także jak szybko on pracuje – młynki wolnoobrotowe mniej nagrzewają ziarna, a co za tym idzie kawa jest bardziej aromatyczna.