DLA KOGO DOMY WIELORODZINNE?

Budowa domu wielorodzinnego to rozwiązanie o wielu zaletach. Jeżeli wybierzesz dobry projekt i przyjaźnie nastawionych współlokatorów możecie żyć „długo i szczęśliwie”. Projekty domów wielorodzinnych cieszą się popularnością nie tylko ze względu na oszczędności przy budowie i w utrzymaniu, ale także są postrzegane jako ciekawa alternatywa dla mieszkań w blokach.

Bliźniaki, szeregówki, domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym. Każdy z tych obiektów uwzględnia współdzielenie budynku z innymi osobami. To Ty decydujesz jaka będzie forma mieszkania i jaką część będą stanowiły pomieszczenia wspólne. Z opcji budownictwa wielorodzinnego korzystają nie tylko inwestorzy prywatni, ale także deweloperzy.

Dla deweloperów

Deweloperzy coraz częściej decydują się na budownictwo kameralnych domów wielorodzinnych jako alternatywy dla apartamentowców. Najczęściej spotykane są:

  • bliźniaki —kameralne inwestycje składające się z dwóch domów z jedną wspólną ścianą. Przeznaczone dla dwóch rodzin, gwarantują prywatność, dzięki oddzielnym wejściom.
  • szeregówki —kilka domów, które łączą się ścianami i ogródkami,
  • domy piętrowe — domy, które mają wspólną klatkę schodową i podział na dwa lub trzy mieszkania znajdujące się w jednym pionie.

Dla rodzin wielopokoleniowych

Projekty domów wielorodzinnych są też chętnie wybierane przez rodziny, składające się z kilku pokoleń – https://www.domywstylu.pl/domy-wielomieszkaniowe/. Często decydują się oni na modyfikację dotychczasowych budynków, poprzez dobudówki lub nadbudówki. Równie popularne jest inwestowanie w duże domy, które dysponują oddzielnym piętrem, a nawet dwoma — w przyszłości mogą one zostać zaaranżowane na oddzielne mieszkania dla dorosłych dzieci i ich rodzin.

Czy warto?

Wspólna inwestycja i eksploatacja budynku jest na pewno ekonomiczna i tańsza. Jednak warto wziąć pod uwagę preferencje każdej z rodzin. Jeżeli oczekujesz maksymalnej prywatności, wspólna kuchnia, salon czy przedpokój mogą powodować u Ciebie dyskomfort. Warto wybierać na współlokatorów osoby, które się zna, aby uniknąć późniejszych rozczarowań i niesnasek. Jeżeli chcesz mieszkać blisko z dziećmi, rodzeństwem czy rodzicami, a jednocześnie zachowa autonomię, najlepszą opcją będzie dom typu bliźniak.