Domy dwurodzinne – to nie miejsce na konflikty

domy dwurodzinne

Dwie rodziny w jednym domu to często o jedną za dużo. Wspólnie użytkowane pomieszczenia, zwłaszcza kuchnia, to powód do zwad i nieporozumień. Jednakże problem przestaje istnieć, gdy domy dwurodzinne to właściwie samodzielne budynki, połączone jedynie ścianą albo łącznikiem.

Nie tylko bliźniaki

Domy przeznaczone dla dwóch rodzin to zwykle bliźniaki, z oddzielnymi wejściami, często z oddzielnymi ogrodami, a nawet z różniącą się elewacją, odmienną stolarką okienną i drzwiową. Obydwie części łączy wspólna ściana. Nie ma tu miejsca na konflikty, chyba że rodziny nie mogą się porozumieć w sprawie choćby wykończenia domu. Takie domy mogą być zamieszkiwane przez spokrewnione i niespokrewnione rodziny.

Innym rodzajem bliźniaka, polecanym dla osób, które potrzebują więcej prywatności, jest budynek, którego obydwie części są oddzielone (czy też raczej połączone) garażami. Takie domy często mają w ofercie deweloperzy. Mają one taką zaletę, że są tańsze niż domy wolno stojące.

Jednakże w domach dwurodzinnych nie musi być tak wyraźny podział na dwie części. Może to być dom parterowy z mieszkalnym poddaszem, gdzie parter zajmuje jedna rodzina, a pomieszczenia na poddaszu – druga rodzina. Zwykle są to osoby blisko spokrewnione, np. rodzice i dorosły syn czy córka ze swoją rodziną. Klatka schodowa często prowadzi ze wspólnego holu czy korytarza, choć są też projekty z oddzielnym wejściem, co jest lepszą opcją, bo rodziny mogą prowadzić oddzielne życie.

Jeszcze innym typem domu dla dwóch rodzin są budynki z tzw. senioratką. Senioratka to mniejsza część budynku, składająca się z mniejszej liczby pomieszczeń, przeznaczona dla seniorów. Jest to opcja dla rodzin młodszego pokolenia, które ma pod opieka starszych rodziców.

Domy dwurodzinne od dewelopera

Domy dwurodzinne to także alternatywa wobec popularnych „szeregówek” – sprawdź ofertę. Mają tę zaletę, że sąsiad znajduje się tylko z jednej strony, a lokatorzy mają więcej samodzielności na przykład przy zagospodarowaniu terenu. Jednakże zdarza się konflikt interesów. Warto mieć za sąsiadów jednak zaprzyjaźnione bądź spokrewnione osoby. Wtedy łatwiej się porozumieć w spornych sprawach.